• Aktuality

Aktuality

24. dubna 2025

FTVS nabízí ostatním fakultám kurzy sebeobrany


V nově vybudované tělocvičně v hlavní budově Fakulty tělesné výchovy a sportu UK je připravené plátno a několik laviček. Na ně postupně usedají zaměstnanci Filozofické fakulty UK, kteří dorazili na celodenní kurz sebeobrany. Dopoledne je čeká teoretický úvod, poté se přesunou do sousední úpolové tělocvičny na praktickou část.



Fakulta tělesné výchovy a sportu nabízí kurzy sebeobrany ostatním fakultám a dalším součástem univerzity. Na podzim loňského roku se konalo několik lekcí pro Fakultu sociálních věd, nyní probíhají kurzy pro FF. Účastníky tvoří směs akademiků i administrativních pracovníků, a protože jde o už několikátý z termínů, hned si mezi sebou vyměňují dojmy a zkušenosti od kolegů, kteří kurzem prošli dříve.


Kurz vedou zkušení instruktoři sebeobrany s dlouholetou praxí – nejen v akademickém prostředí, ale i při výuce pro veřejnost. Lekci zahajuje vedoucí katedry gymnastiky a úpolových sportů Radim Pavelka, jehož pravou rukou je pro dnešní den Adam Zdobinský. Hned v úvodu padne otázka, zda už někdo někdy musel použít sebeobranu. Zvednou se jen tři váhavé ruce. „K té otázce se později vrátím,“ reaguje Pavelka. „Jak se postupně osmělíte, zjistíme, že vás je mnohem víc.“


Během prezentace se účastníci dozvědí, jaké jsou typy pachatelů a jak jim přizpůsobit svoje chování, nebo kdy a jak se lze bránit v souladu se zákonem. Dozví se i to, jaké prostředky mohou mít legálně u sebe – včetně ukázek slzotvorných sprejů nebo paralyzéru. Výklad prokládají cvičení zaměřená na udržení osobní zóny nebo na rozvoj ostražitosti za chůze. Speciální kapitolou je verbální sebeobrana – právě zde se potvrzují slova Radima Pavelky. Účastníci sdílejí vlastní zkušenosti s obtěžováním v MHD, s agresory v barech nebo s nekomfortními situacemi na ulici.



Odpoledne se kurz přesouvá do tělocvičny určené pro úpolové sporty. Na žlutém tatami se účastníci rozdělí do dvojic a střídají se v rolích útočníka a napadeného. Během praktických cvičení se učí dostat do obranného postavení, vyprostit se ze sevření, ale i zasáhnout útočníka a získat tak šanci na útěk. Pro větší autentičnost využívají trenéři různé pomůcky – a především sebe. Oblečeni v ochranných vestách obcházejí dvojice a umožňují účastníkům použít přiměřenou sílu bez obav ze zranění. Zároveň zdůrazňují, že nikdo není nucen se do cvičení zapojit, pokud se na to necítí. Nakonec však pokračují všichni – dopady úderů na boxerské lapy je slyšet až na chodbu.


S přibývající intenzitou cvičení oblékají trenéři i další ochranné vybavení – helmy nebo speciální obleky. Závěr kurzu patří simulaci krizové situace: každý účastník musí projít trasou tělocvičnou, kde na něj čekají oba trenéři v rolích útočníků. Cílem je dostat se bezpečně do „bezpečné zóny“ – boxerským pytlům na druhé straně. K tomu mohou využít jak verbální sebeobranu, tak naučené techniky. Každý volí jinou taktiku, ale všichni se nakonec bezpečně dostanou do cíle.



Další kurzy pro zaměstnance FF se uskuteční v květnu a červnu, nové termíny má domluvené i FSV, kde výuka probíhá v podzemních garážích jedné z budov.


Máte-li zájem, aby se podobný kurz uskutečnil i pro zaměstnance vaší fakulty, obraťte se na svého bezpečnostního koordinátora. Ten se následně domluví na termínech a podobě školení přímo s Radimem Pavelkou. FTVS nabízí možnost přizpůsobit délku kurzu, místo konání i kapacitu lekcí.


Foto: Radim Pavelka, Tereza Vrublová


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Bezpečnostní odbor

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Adresa pracoviště:

Voršilská 144/1

Praha 1, 110 00


Telefon: +420 771 275 564

E-mail: 



Jak k nám