Přejít přímo na manuály a metodiky
Institucionální odolnost proti nelegitimnímu ovlivňování neboli Protivliv na Univerzitě Karlově se zaměřuje na ochranu akademického prostředí před nežádoucími vlivy, které by mohly ohrozit akademickou svobodu, nezávislost a integritu univerzity. Cílem je posílit institucionální odolnost vůči pokusům o skryté, manipulativní či nátlakové ovlivňování, zejména ze strany zahraničních subjektů nebo jiných aktérů usilujících o narušení rozhodovacích procesů, výzkumu a výuky.
Hlavní oblasti působnosti protivlivu jsou:
Ochranu akademického prostředí před nežádoucími vlivy – prevence pokusů o manipulativní ovlivnění výuky, výzkumu a rozhodovacích procesů univerzity s cílem prosazovat cizí zájmy.
Řízení rizik a due diligence ve spolupráci s externími subjekty – hodnocení potenciálních partnerů, financování a dalších forem akademické spolupráce s důrazem na bezpečnostní aspekty.
Prevence šíření propagandy a dezinformací – identifikace a eliminace pokusů o ovlivňování akademického diskurzu prostřednictvím nepravdivých nebo zavádějících informací.
Ochranu proti akademické špionáži a neoprávněnému přenosu technologií a znalostí – posilování mechanismů na ochranu citlivých výzkumných témat, duševního vlastnictví a strategicky významných technologií.
Dodržování mezinárodních sankčních režimů a kontrolních opatření – zajištění souladu akademických a výzkumných aktivit s platnými právními a regulatorními požadavky.
Posilování institucionální odolnosti a bezpečnostního povědomí – vzdělávání zaměstnanců a studentů v oblasti bezpečné akademické spolupráce, ochrany univerzitního prostředí a prevence bezpečnostních rizik.
Protivlivový rámec na Univerzitě Karlově vychází z Opatření rektora č. 43/2021. Všechny fakulty a vybrané součásti UK, kterých se agenda institucionální odolnosti dotýká, mají své koordinátory protivlivu.
Univerzita Karlova se aktivně podílí na tvorbě politik a metodik zaměřených na ochranu akademického prostředí. Spolupracuje s dalšími vysokými školami, národními i mezinárodními institucemi a bezpečnostními složkami. Jako součást těchto aktivit se univerzita podílela na vzniku a implementaci Protivlivového manuálu a dalších metodik, které poskytují konkrétní doporučení pro akademickou sféru.
Protivlivový manuál pro sektor vysokých škol
Metodické doporučení due diligence a řízení rizik spolupráce
Metodické doporučení k řízení rizik bezpečnosti výzkumu na institucionální úrovni
Posilování odolnosti vůči nelegitimnímu ovlivňování ve vysokoškolském a výzkumném prostředí
Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:
Univerzita Karlova
Bezpečnostní odbor
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Adresa pracoviště:
Voršilská 144/1
Praha 1, 110 00
Telefon: +420 771 275 564
E-mail: