• Aktuality

Aktuality

10. června 2025

BO RUK uspořádal setkání bezpečnostních koordinátorů


Bezpečnostní koordinátoři fakult a součástí Univerzity Karlovy se sešli 10. června v Kampusu Hybernská. Kromě novinek z oblasti bezpečnosti na UK je čekaly také přednášky od zajímavých hostů, které přiblížily práci složek integrovaného záchranného systému.



Bezpečnostní odbor Rektorátu UK připravil pro bezpečnostní koordinátory celodenní program. Dopoledne patřilo hostujícím přednášejícím: Ing. Ondřeji Šedivkovi, DiS., vedoucímu pracoviště krizové připravenosti Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy, a por. Bc. Jiřímu Šimkovi, DiS., komisaři odboru Pohotovostní motorizované jednotky a metodikovi skupiny velitelů Policie ČR z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy. Jejich prezentace se věnovaly činnosti ZZS a PČR, jejich spolupráci a reakcím na různé typy incidentů. Oba mluvčí navíc koordinátorům nabídli praktické tipy, jak co nejefektivněji komunikovat s IZS v případech incidentů v univerzitních budovách.


Dalším hostem byl nprap. Bc. Lukáš Kobliha z Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě SKPV, který mluvil o radikalizaci dětí a mladistvých. Tento fenomén může vést k extremismu a násilí a podle Ministerstva vnitra ČR představuje jednu z aktuálních bezpečnostních výzev.


„Účasti všech hostů si vážíme o to víc, že je ve stejný den vpodvečer čekalo velké cvičení IZS zaměřené na koordinaci bezpečnostních a záchranných složek, které se podílí na ochraně Pražského hradu,“ říká Vít Kluger, pověřený vedoucí Bezpečnostního odboru RUK.


Aktuálně z bezpečnosti na UK


Program se dále věnoval bezpečnostním opatřením na Univerzitě Karlově. Pracovníci bezpečnostního odboru představili koordinátorům například poslední zkušenosti z použití systému KISS a doporučili vhodné postupy na základě poznatků z použití systému při požárních a dalších cvičeních i při různých incidentech. Koordinátorům také nabídli různé podklady a materiály, které mohou využít pro komunikaci bezpečnosti na svých fakultách a součástech, a předvedli některé mechanické prvky vhodné pro lockdown.


Odborníci z BO RUK hovořili i o vzdělávání v bezpečnosti, a to jak prostřednictvím online školení, tak zejména cestou praktických nácviků, které proběhly na řadě fakult v uplynulých měsících. Pro bezpečnostní odbor byla důležitá i pozitivní zpětná vazba na cvičení Uteč – Schovej se – Bojuj a na nácviky krizových štábů přímo od bezpečnostních koordinátorů z fakult, kteří již mají tato cvičení za sebou.


Sdílení zkušeností a příklady dobré praxe


„Setkání koordinátorů považujeme za užitečné z mnoha důvodů. Účastníci na nich mohou sdílet zkušenosti z řešení incidentů a navázat vztahy s kolegy z jiných fakult a součástí – což je důležité i proto, že některé fakulty sdílejí budovy nebo sídlí blízko sebe. Za zásadní považujeme i možnost sdílení zkušeností z praktických nácviků. Víme, že na některých fakultách a součástech panuje určitá nedůvěra, zda pro ně tato cvičení budou přínosná. Právě zkušenosti těch, kteří jimi již prošli, mohou pomoci přesvědčit další,“ popisuje odbornice na ochranu měkkých cílů Krystyna Ljubymenko.


Kromě pravidelných online setkání plánuje bezpečnostní odbor pro koordinátory i soustředění s praktickými cvičeními z oblasti bezpečnosti. Cílem je posílit připravenost celého univerzitního prostředí na krizové situace a dál podporovat síť aktivních a spolupracujících bezpečnostních koordinátorů napříč fakultami.



Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Sídlo, fakturační a korespondenční adresa:

Univerzita Karlova

Bezpečnostní odbor

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Adresa pracoviště:

Voršilská 144/1

Praha 1, 110 00


Telefon: +420 771 275 564

E-mail: 



Jak k nám